Бременност и раждане при кучетата



Подготовка за раждането
Етапи на бременността и раждането
Като зяло раждането при кучетата протича гладко и рядко има усложнения. Макар да не трябва да се намесвате повече от абсолютно необходимото, важно е да сте до кучето си по време на раждането, за да му оказвате подкрепа и да се намесите, ако възникнат някакви проблеми. Раждането нормално трае от три до дванадесет часа и има три фази:
- Матката и шийката започват подготовката си за раждането чрез поява на леки контракции, които може да не са видими за вас.
- Вулвата на кучето ви ще започне да се отпуска в подготовка за раждането.
- По време на тази фаза на раждането, кучето може да бъде много неспокойно и да не го свърта на едно място, а майката може да диша тежко и да се тресе - това е напълно нормално и няма защо да се тревожите.
Вторият етап включва раждането на кутретата, което обикновено отнема между три и дванадесет часа, но може да продължи и общо до 24 часа.
- Ректалната температура на кучето възвръща нормалните си стойности, а тя се подготвя да роди малките си.
- Ще можете да забележите силни контракции, последвани от изтичането на прозрачна течност от вулвата на кучето - кученце трябва да се появи след около 20-30 минути.
- Кутретата обикновено се раждат на интервали от 20 минути, но е нормално майката да си позволи почивка по време на раждането и може да удължи интервала между раждането на две кученца до два часа. Внимателно следете процеса на раждането и се свържете с ветеринарния си лекар, ако кучето не ражда в продължение на повече от два часа.
- Нормално е някои от кутретата да се родят с опашката напред и не се вълнувайте, ако има такова раждане. Може да се наложи внимателно да окуражите майката да роди появяващо се с опашката напред кученце, но не бива да го издърпвате.
- Майката трябва да прегризе околоплодната торбичка и пъпната връв пред самата тя да почисти кученцето. Ако забележите, че майката се опитва да сдъвче пъпната връв твърде близо до кутрето, спрете я и отрежете сами пъпната връв. Консултирайте се с нашия раздел „Оказване на помощ по време на раждането“ за повече информация.
- Ако раждането продължи дълго, на майката може да й се наложи да отиде до тоалетната между ражданията. Наблюдавайте я внимателно в такива моменти, за да не започне едновременно с това да ражда следващото кученце.
- Отделяне на зеленикав/кафяв секрет може да означава отделяне на плацента. Ако наблюдавате такъв секрет, раждане на кученце трябва да последва в следващите два до четири часа. Ако такова раждане няма, свържете с ветеринарния си лекар, тъй като може да са настъпили усложнения.
- Плацента трябва да се отдели след раждането на всяко кученце.
- Опитайте се да отбелязвате колко плаценти са изхвърлени (отбележете си и ако някоя бъде изядена), за да знаете дали някоя не е останала в утробата на майката. Свържете се с ветеринарен лекар, ако смятате, че има останала плацента, защото може да се наложи медицинска намеса.
- Понякога кучето може да изяде плацентата, за да си набави енергия за раждането и да я повърне по-късно. Това е напълно нормално, но е необходимо да се свържете с ветеринаря си, ако повръщането продължи.
След раждането
След като се уверите, че раждането е приключило и всички са живи и здрави, поднесете на майката храна и вода. Дайте на кучето нормалната храна за кутрета, с която се е хранило по време на бременността, тъй като ще се нуждае от храна, с която е свикнала и която не натоварва стомаха на животното.
Пробвайте да помогнете на кучето да излезе навън за глътка свеж въздух и да се изходи - това може да е трудно точно в този момент. Отстранете и подменете всичко, което може да е било изцапано по време на раждането, след което оставете новото семейство за малко на спокойствие.
Ако кученцата все още не са сукали от майката, след като е изминал един час от раждането, може да се наложи да ги насочите към цицките й, тъй като вероятно са доста гладни. Ако кутретата са повече на брой от цицките на майката, може да се наложи да сменяте местата им докато не се научат да се редуват.
If mum is still straining without producing puppies after birth has finished, or doesn't seem to be very interested in taking care of her litter, contact your vet.
Ако майката все още се напъва без да може да роди, след като раждането е приключило или не изглежда много заинтересована да полага грижи за кученцата, трябва да се свържете с ветеринар.
Понякога се налага кученцата да бъдат хранени ръчно след раждането им от кучето, но това е рядкост. Поискайте допълнителен съвет от ветеринарния си лекар, ако имате някакви притеснения или въпроси относно новородените котета.
Поздравления! След отминаването на този етап можете спокойно да отпразнувате специалния момент на поява на нови кученца.