Ако твоят ветеринарен лекар е поставил диагноза диабет на кучето ти, важно е да направиш известни промени в хранителния му режим и начина му на живот. Въпреки че диабетът не може да се лекува напълно, той може да се овладее, за да се помогне на кучето ти да води нормален живот.
Тази статия има за цел да ти помогне да разбереш някои от основните причини и признаци за диабет при кучета, както и някои действия, които можеш да предприемеш като стопанин, за да помогнеш на своето куче.
Какво представлява диабетът?
Диабетът е комплексно заболяване, причинено от това, че организмът не е в състояние да използва правилно захарта от храната.
След ядене храната се разбива на различни съставки, включително захар, наречена глюкоза. Тя обикновено се разнася из целия организъм от хормон, наречен инсулин, за да осигури енергия на клетките. Но с диабет организмът или не може да произвежда инсулин, или не му позволява да функционира правилно.
Когато стане това, глюкозата не достига до клетките, а се натрупва в кръвта. В резултат на това се повишават нивата на кръвната захар (това се нарича хипергликемия), което ако не се лекува, може да доведе до сериозни проблеми със здравето.
След хранене при кучетата с нелекуван диабет се получават върхови нива на кръвната им захар. Това се дължи на недостиг в инсулиновите им системи, при което обикновено кръвната захар само се повишава и спада леко между храненията.


Какви са признаците на диабет при кучета?
- Прекомерна жажда
- Прекомерно уриниране
- Прекомерен глад, като в същото време теглото спада
- Летаргия (неактивни / спят повече)
- Замъглени очи
- Изтънена, суха и без блясък козина
Защо кучетата се разболяват от диабет?
Точната причина все още е неизвестна. Все пак, продължителното възпаление на панкреаса, генетични причини и някои лекарства могат да създадат по-голяма вероятност кучето ти да развие диабет. В повечето случаи това става при кучета на средна възраст, а при некастрираните женски кучета има два пъти по-голяма вероятност да се разболеят, отколкото мъжките.
Диабет при кучета може да засегне всяка порода, но при някои рискът е по-висок. Те включват:
- Бигъл
- Кеърнтериер
- Чау-чау
- Дакел
- Доберман пинчер
- Английски спрингер шпаньол
- Голдън ретривър
- Лабрадор ретривър
- Пудел
- Самоед
- Шнауцер
- Западнохайландски бял териер
Как се диагностицира диабет при кучета
Ако кучето ти покаже признаци на диабет, твоят ветеринарен лекар може да направи анализи неговата кръв и урина, за да потвърди диагнозата.
Как се лекува диабетът?
Ако кучето ти има диабет, ще е необходимо лечение през целия му живот. Но с помощта на твоя ветеринарен лекар диабетът няма да му попречи да се радва на щастлив, пълноценен и дълъг живот. Обикновено има три неща, които трябва да направиш:
1 Поставяй на кучето си редовно инсулинови инжекции
Те са от съществено значение за контролиране на диабета и обикновено са необходими два пъти на ден. Иглите са много малки и някои кучета дори не ги усещат.
2 Адаптирай хранителния режим на кучето си
Диабетът и диетата са тясно свързани, така че контролът върху това, което яде твоето куче, е един от най-добрите начини за контрол на състоянието му. Идеалната храна предотвратява пиковите стойности на кръвната захар и освобождава енергията бавно през целия ден.
3 Вземи мерки кучето ти да има устойчив режим
Лечението е по-ефективно, когато му даваш храна и инжекции по едно и също време всеки ден. Редовните упражнения също са важни. Поискай съвет от ветеринарния си лекар за най-добрия режим за теб и твоето кучето.
Точната диета е от основно значение
Диабет при кучета, не трябва да се пренебрегва. Попитай твоя ветеринарен лекар за PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Canine DM Diabetes Management. Научно формулирана за ефективен хранителен контрол над състоянието, тя съдържа:
- Диетични фибри за подпомагане на по-бавното усвояване на въглехидратите
- Екстракт от бял боб за контрол на нивата на кръвната захар след хранене
- Антиоксиданти за подпомагане на имунната система на кучета с диабет и неутрализиране на свободните радикали