Често задавани въпроси относно кастрирането на кучета




Стерилизирането на кучета е честа и рутинна операция, при която се отстраняват репродуктивните органи на кучето ви. При мъжките кучета се отстраняват тестисите, а при женските кучета се отстраняват яйчниците и понякога матката.
Операцията по стерилизиране на кучето ви е изключително рутинна, а на любимеца ви ще бъде поставена упойка, за да не чувства болка по време на процедурата.
Можете да поискате женското ви куче да бъде стерилизирано посредством методите на минимално инвазивната хирургия. При нея има по-малко хирургическа интервенции и включва отстраняване само на яйчниците, което съкращава периода на следоперативни болки и времето за възстановяване.
След извършването на операцията вашият ветеринарен лекар ще постави обезболяващи инжекции на кучето ви, за да се избегнат всякакви следоперативни болки. Ще получите и противовъзпалителни и обезболяващи лекарства, които да давате на кучето си по време на грижите за него у дома.
Мъжките кучета би трябвало да имат нужда от такива лекарства за не повече от ден, защото при тях процедурата обикновено не включва проникване в тялото. Женските кучета се нуждаят от приемането на тези лекарства в продължение на около три дни след операцията, за да се осигури възможно най-безболезнено и бързо възстановяване.
Има няколко предимства от стерилизирането които може да са от полза за кучето ви. Те включват намаляването на рисковете от заболявания, а също и по-спокойно поведение - ползите от процедурата зависят от пола на животното.
Кучето ви би трябвало да достигне полова зрелост на възраст от около шест-седем месеца, но това зависи също и от породата. Затова е най-добре да стерилизирате кучето си преди достигането на тази възраст, за да избегнете нежелана бременност.
Някои ветеринарни лекари предпочитат кучето да е преминало през един период на разгонване преди извършването на стерилизация. Това може да е трудно за осъществяване, защото кучетата могат да бъдат кастрирани само три месеца след края на периода на чифтосването, което от своя страна изисква внимателно наблюдение през промеждутъчния период.
Ползите за кучето от здравна гледна точка намаляват с възрастта и затова е добре да бъдат стерилизирани по-рано.
За да стерилизирате кучето си, трябва да запазите час при ветеринар. Преди същинската операция може да се наложи да доведете кучето си за изследвания относно алергия към упойки.
Ветеринарният ви лекар ще иска от вас да не храните кучето си вечерта преди поставянето на упойка. Налейте обичайното количество вода, но я приберете на сутринта преди процедурата, за да гарантирате, че кучето ви няма да поеме никакви течности преди операцията.
При нормални обстоятелства ще трябва да оставите кучето си при ветеринарния лекар сутринта и ще можете да си го приберете по-късно същия ден.
Кучето ви е склонно към летаргия след операцията, но би трябвало да възвърне своята жизнерадост и енергичност много скоро след операцията. Процесът на възстановяване зависи от пола на кучето, защото и сложността на операцията зависи от него. Има няколко неща, които можете да направите, за да помогнете на приятеля си да се излекува възможно най-бързо.
- Стерилизирането на женско куче изисква доста голям хирургически разрез, освен ако не пожелаете операция по метода на минимално инвазивната хирургия. Проверявайте редовно раната, за да се уверите, че зараства добре и се свържете с ветеринарния си лекар, ако забележите каквото и да било влошаване.
- На кучето се поставя конусовидна яка, която ще й пречи да ближе или дращи раната си. Можете да опитате да облечете кучето си в стара тениска, ако не му е удобно с яката.
- За да не позволите на шевовете да се отворят и да осигурите достатъчно време за зарастване на раната, не позволявайте на кучето си да скача и го извеждайте на повод, докато ветеринарният ви лекар не одобри връщане към нормален режим на живот след контролния преглед на десетия ден след операцията.
- Ветеринарният лекар ще назначи ден за сваляне на конците, ако при операцията са използван неразграждащи се хирургически конци. Обикновено процедурата се извършва от седем до десет дни след операцията.
- Ветеринарният ви лекар ще назначи контролни прегледи на третия и десетия ден след операцията, за да проследи възстановителния процес.
- Кучето ви може да излезе навън в деня след операцията, но трябва да го извеждате на повод докато не ветеринарят ви не одобри нормални разходки след прегледа на десетия ден от операцията.
- На кучето се поставя конусовидна яка, която му пречи да ближе или дращи раната си. Яката обикновено се сваля на десетия ден след операцията. Ако този уред дразни кучето ви, можете да пробвате да му облече специална блуза за домашни любимци.
Няколко са възможните недостатъци на това да не кастрирате кучето си и те зависят от неговия пол. Трябва добре да обмислите тези фактори преди да решите да не стерилизирате кучето си.
При кучетата най-често няма ясно изразени симптоми на бременността преди тя да е доста напреднала. Можете да прочете повече относно признаците на бременността на нашата Откриване на признаци на бременност страница.
Ако се съмнявате, че кучето ви е бременно, поискайте потвърждение от ветеринарен лекар. Би могло да е възможно стерилизиране на кучето ви докато е бременно, което ще прекрати бременността и ще предотврати бъдеща бременност.
Ветеринарният ви лекар може да ви даде повече информация, за да решите дали да стерилизирате кучето си докато е бременно.
В крайна сметка решението зависи само от вас, но трябва да бъде взето отчитайки кое е най-добро за кучето ви и самите вас. Посъветвайте се с ветеринарния си лекар, ако имате още въпроси във връзка със стерилизирането на вашето куче.