


С напредването на възрастта вашата котка може да стане по-малко пъргава, отколкото преди. При по-възрастните представители често се наблюдава намалена физическа активност и увеличено време за сън.
Дори вашият домашен любимец да изглежда в добро здраве за възрастта си, е важно да следите за признаци на проблеми със ставите и артрит. Това състояние е често срещано и може да бъде много болезнено, затова е добре да сте нащрек за неговите симптоми.
Какво представлява артритът при котките?
Артритът е заболяване, свързано с естественото износване на ставите. При него хрущялната тъкан между костите се влошава и губи своята гъвкавост, което води до триене между костите, скованост и болка.
Според организацията Cats Protection, около 80% от котките над 10-годишна възраст страдат от някаква форма на артрит.
Какви са причините за артрит при котките?
Артритът се развива, когато ставите се увредят, правейки движенията болезнени. Най-честата причина е естественият процес на стареене, при който хрущялът постепенно се износва. Въпреки това, по-млади котки също може да развият артрит, особено ако са претърпели травма или ставна инфекция.
Най-разпространената форма при котките е остеоартритът, който се дължи на дългосрочното износване на ставите. Възможно е обаче заболяването да се появи и след прекарана травма.
Симптоми на артрит при котките
Котките, които страдат от артрит (известен също като дегенеративно ставно заболяване или DJD), може да показват признаци като куцане и да имат затруднения при катерене, скачане върху мебели, поддържане на хигиената или използване на тоалетната си.
Четирите основни симптома, на които трябва да обърнете внимание, са:
1. Промени в движенията:
- вашата котка може да стане по-неуверена в движенията си и по-малко склонна да скача върху мебели, които са извън нейния обсег;
- възможно е да изпитва затруднения при изкачване и слизане по стълби;
- може да изглежда по-уморена и с намален интерес към физическа активност;
- артритът може да доведе до скованост в краката. Наблюдавайте котката си след събуждане – признаците на скованост или куцане могат да бъдат по-изразени след дълъг период на бездействие.
2. Намалена активност:
- в резултат на артрита котката вероятно ще почива и спи повече. Тя може също така да предпочита по-достъпни места за лежане;
- може да не желае да играе или да изследва толкова много, тъй като заболяването прави движенията ѝ по-трудни.
3. Промени в хигиенните навици:
- може да се грижи по-малко за себе си поради болката, дължаща се на артрита, което да доведе до замърсена или сплъстена козина;
- възможно е също така да облизва прекомерно зоните, които я болят, например дадена става, което дори може да причини козина в тази област.
4. Промени в настроението:
- ако котката започне да се дразни, когато я докосвате в зони, които преди е харесвала, това може да е знак за артрит;
- тя може да започне да търси усамотение, избягвайки контакт с хора или други животни.
Как се диагностицира артритът при котките?
Ако забележите някой от гореспоменатите симптоми, е препоръчително да заведете котката си на ветеринар. Лекарят ще извърши клиничен преглед като движи ставите ѝ, за да установи дали има скованост, болка или протриване.
При необходимост може да бъдат направени рентгенови снимки, за да се провери за изменения в ставите и костите на котката, както и да се проследи развитието на артрита. В някои случаи ветеринарят може да назначи кръвен тест или анализ на ставна течност, за да изключи инфекция.
Лечение на артрит при котките
Въпреки че артритът при котките няма окончателно лечение, има начини да се забави неговото развитие и да се подобри качеството на живот на вашия домашен любимец. Обсъдете с ветеринаря си възможностите за лечение, които може да включват:
1. Специализирана диета
Първата стъпка може да бъде специализирана диета, която в дългосрочен план да помогне за подобряване на движението и активността. Нашата храна за възрастни котки е идеална за животни с артрит, защото съдържа допълнителни минерали и витамин D за здрави кости и подобрена мобилност.
2. Контрол на теглото
Ако котката ви е с наднормено тегло, това може да влоши заболяването, като натоварва вече болезнените стави. Най-добрият начин за контрол на теглото е чрез по-здравословна диета и умерена физическа активност. Консултирайте се с ветеринаря си, преди да започнете упражнения с котка, страдаща от артрит. Той ще помогне да се изготви подходящ режим на движение. Трябва да се избягват прекомерно възбудени игри, тъй като те може да причинят допълнителна болка.
3. Медикаменти
Лекарства по предписание, като противовъзпалителни средства и болкоуспокояващи, може да подобрят качеството на живот на котката ви. Тези медикаменти осигуряват незабавно облекчение и помагат за контролирането на болката, докато разработите дългосрочен план за управление на артрита. Винаги давайте лекарства, предписани от ветеринар, защото човешките са неподходящи, твърде силни и има вероятност да са токсични.
4. Добавки
Някои хранителни добавки, като есенциални мастни киселини, глюкозамин, рибено масло и хондроитин, може да помогнат при това заболяване. Тяхната ефективност варира, затова трябва да се използват само по препоръка на ветеринар.
Най-ефективният подход към лечението на артрит при котките е комбинацията от различни методи. Консултирайте се с ветеринаря си, за да намерите най-доброто решение за вашия домашен любимец.
Препоръчано от Pro Plan:
Повече статии от Pro Plan
