При навършване на около седем години при кучетата – малко по-малко при големите породи (5-6 години) и повече при малките породи (около 9 години) – те обикновено се считат вече за "възрастни". Когато достигнат тази възраст, ще трябва да коригирате диетата им, за да се чувстват по-добре. Научете повече за храненето на възрастните кучета в това ръководство.
Може да забележите, че Вашето иска да води малко по-спокоен живот, както всички ние, когато остареем! Също така, ще има някои по-малко видими промени, докато се приближава към възрастния етап от живота си, тялото и храносмилането започват да се променят и имунната му система може да се нуждае от допълнителна подкрепа.
За да предоставите най-доброто на Вашия приятел, добра идея е постепенно да го превключите към пълноценна, балансирана храна за „възрастни“ кучета, съдържаща качествени протеини, защото те са специално формулирани да отговарят на променящите се хранителни нужди и навици на Вашият любимец.
Управление на приема на храна от възрастното куче
Поради факта, че кучетата в напреднала възраст обикновено са по-малко активни и имат по-бавен метаболизъм, може да забележите, че с изминаване на годините Вашият домашен любимец напълнява малко.
Важно е да адаптирате както диетата, така и физическите упражнения към новата реалност. Това означава, ако е възможно, да коригирате физическата му активност, за да поддържате добра физическа форма, както и да адаптирате диетата му към настоящата ситуация. Понякога е необходимо да се намали количеството калории, но това не трябва да става за сметка на осигуряването на необходимите качествени хранителни вещества за този нов етап от живота.
Тъй като по-възрастните обикновено не са много активни, особено ако имат проблеми с подвижността, например остеоартрит, те може да са по-склонни към затлъстяване. Въпреки че някои здравословни проблеми е възможно да доведат до това, наднорменото тегло също може да причини здравословни проблеми и да натовари повече ставите.
Заради това е много важно редовно да следите телесното състояние на кучето си. Помнете, че може и трябва да адаптирате количеството и вида на упражненията му в напреднала възраст. Например, вместо дълги и редки разходки може да е полезно да правите по-кратки и по-чести или да се занимавате с плуване заедно с него. По този начин избягвате въздействието върху ставите, които може да бъдат засегнати поради възраста.
Ако мислите, че любимецът Ви е с наднормено тегло, запишете си час за консултация с ветеринарния лекар, за да обсъдите най-добрия начин за действие. Възможно е просто да се храни прекалено много или да има скрит медицински проблем, който да има възможност да бъде решен. Във всеки случай, Вашият ветеринар може да препоръча по-ограничена по отношение на калориите диета за отслабване или специализирана диетична храна за възрастни кучета.
Все пак, потърсете съвет от него, преди да увеличите и физическите упражнения на кучето си, особено ако то има проблеми с мобилността. Може да се окаже, че е добре да прави упражнения с намалено натоварване, например – хидротерапия.
С какво да храним възрастното куче?
В зависимост от физическото състояние и здравословния статус, по-възрастните кучета може да се възползват от диета, която е:
- богата на протеини, мазнини и фибри;
- лесносмилаема – може би прясна храна за кучета вместо преработени гранули или сурови храни;
- подкрепяща здравето на устната кухина – например храни, предлагани специално при проблеми със зъбите, допълнена с витамините и хранителните вещества, от които се нуждаят, за да имат добро качество на живот;
- предлагана специално за по-възрастни кучета;
- обогатена с антиоксиданти и хранителни вещества, подпомагаща регенерацията на невроните, наред с други ползи;
- при кучетата се наблюдава и болестта на Алцхаймер (известна като "Синдром на когнитивната дисфункция"). В тези случаи, диетата трябва да осигурява и алтернативен източник на енергия (средноверижни мастни киселини, които доставят кетонови тела като алтернативен източник на енергия). Ако имате съмнения, че Вашето може да има Алцхаймер и каква е най-добрата диета (и цялостно лечение) за него, консултирайте се с Вашия ветеринарен лекар.
С какво да храним старо куче, което губи тегло?
Ако кучето Ви преминава през труден период и губи тегло, най-добре се уверете, че приема храна с по-високо съдържание на протеини. Увеличаването на приема на протеини (и качествените физически упражнения, съобразени с реалното състояние на възрастното куче) ще гарантира натрупването и поддържането на мускулна маса, тъй като по-възрастните обикновено не са особено способни да синтезират протеини самостоятелно.
На каква възраст трябва да храните кучето си с храна за възрастни?
Повечето кучета се смятат за напълно зрели, когато навършат седем години, но в зависимост от породата и големината им, те може да достигнат този етап по-рано или по-късно в живота си.
Важно е да се отбележи, че процесът на стареене е различен за всяко отделно животно, така че ако то е здраво и в добро физическо състояние, може дори да не се наложи храната му да бъде променена на такава за възрастни. Ако имате някакви съмнения, добре е да се обърнете към ветеринар за повече информация и съвет.
Промяна на храната
Винаги е добре, когато преминавате от една храна към друга, да въвеждате новата постепенно. Същото важи и за преминаването от хранителен режим за възрастни кучета към такъв за възрастни. Започнете да добавяте новата бавно в продължение на седем до десет дни, като ежедневно увеличавате пропорциите. Избягвайте внезапното преминаване към друга, понеже това може да доведе до разстройство на стомаха на вашия любимец.
Хранене на възрастни кучета
С напредването на възрастта трябва да промените не само храната на другаря си, но и хранителните му навици. Ето нашите топ 7 съвета за хранене на възрастно куче:
1. Хранете го с малко количество и по-често
Вашето куче вероятно е свикнало да се храни два пъти дневно, въпреки че с напредването на възрастта може да предпочита по-малки порции, но по-често.
2. Сервирайте мократа храна на стайна температура
За да разкриете вкуса и мириса на храната, сервирайте я на стайна температура. Не забравяйте, че ако давате на възрастното си куче такава, която е била съхранявана в хладилника, ще трябва да я извадите до два часа преди хранене, за да достигне правилната температура. Ако това не е възможно, може да я затоплите за кратко в микровълнова фурна, но внимавайте да не е гореща, защото може да изгори чувствителната му уста!
3. Съхранявайте правилно сухата храна
Сухите пълноценни храни трябва да се съхраняват на сухо и чисто място. Може да запазите отличния мирис и вкус на храната, като я съхранявате в херметически затворена опаковка или контейнер.
4. Хранете го на тихо място
Когато дойде време за ядене, хранете възрастния си любимец на тихо място, където то може да яде на спокойствие, без да бъде прекъсвано. Ако имате повече от едно куче, хранете ги по едно и също време, но поотделно, за да не може едното да тормози другото или да му отнема от храната.
5. Помислете за повдигната купа за храна
По-възрастните кучета, които страдат от артрит, може да имат затруднения да се наведат до храната си и затова предпочитат купата им да е леко повдигната.
6. Не прекалявайте с храненето
Не забравяйте, че възрастните кучета са по-склонни към наддаване на тегло, отколкото по-младите, затова внимавайте да не ги прехранвате. Ако наскоро сте преминали вашето на нова храна, първоначално следвайте указанията за хранене, посочени на опаковката. Указанията са само ориентировъчни, което налага редовно да следите телесното състояние на кучето си и да коригирате количеството, за да поддържате идеалното му тегло. Като важна част от диетата, вашият любимец се нуждае от лесен достъп до прясна и чиста питейна вода през деня и нощта.
7. Помогнете му да намира храната
Понякога кучетата в напреднала възраст имат проблеми със зрението, което често затруднява ориентацията им в помещението. В тези случаи те може да се затруднят да открият купата си за храна. Затова, не се колебайте да му помогнете – поставете освежител за въздух със специфичен аромат в помещението, където се намира купичката, и/или му помогнете да локализира хранилката, например – като използвате килим, за да може лесно да я открие чрез допир.