Късокосмест/гладкокосмест ваймаранер

- Куче, подходящи за стопани с много опит
- Необходимо е обучение
- Наслаждава се на енергични разходки
- Наслаждава се на разходки по един до два часа на ден
- Голямо куче
- Минимално лигавене
- Изисква поддръжка веднъж в седмицата
- Порода, която не е хипоалергенна
- Тихо куче
- Куче пазач. Лае, предупреждава и е физически защитник
- Може да изисква обучение, за да съжителства с други домашни любимци
- Може да изисква обучение, за да съжителства с деца
Произход
Породата ваймаранер се появява на картина на ван Дайк в началото на XVII век. Счита се, че породата произхожда от германския късокосмест пойнтер, като към кръвоследника се добавят ранни кръстоски с една или повече от различните породи швайсхунд. Породата получава името си от Великия херцог на Ваймар Карл Август и тогава се е използвала за лов на едър дивеч, вълци, диви котки, сърни, планински лъв и мечки и т.н. Когато в края на XIX век едрият дивеч изчезва от Европа, ваймаранер се превръща в рядкост. Със селективното чифтосване те се превръщат с ловци на дребен дивеч и птичари.
Характер
Ваймаранерът е универсално куче, което обича семейния начин на живот. Дружелюбни и енергични са, но със своята бдителност са отлични кучета-пазачи. С много мощен характер са и не са идеалното куче за хора, които тепърва ще бъдат стопани на куче, но ако имате опит и можете да се социализирате, извършвате обучение и да го извеждате редовно на разходка, те могат да се превърнат в компаньон, който ще ви се отблагодари.
Здраве
Подобно на повечето породи обаче може да развият дисплазия на тазобедрената кост (състояние, което може да доведе до увреждане на двигателната функция). Следователно важно е тези стави да се прегледат от ветеринар. Подобно на много породи обаче са податливи на заболявания на костната система, сърдечни и стомашни заболявания.
Активност
Ваймаранерите трябва да се извеждат редовно, за да са спокойни у дома. Ако не се движат достатъчно, може дотолкова да си развалят настроението, че вкъщи ще зацари разруха. Обичат да плуват и донасят плячка и тези две дейности ще обсебят умовете им. Възрастният екземпляр се нуждае от два или повече часа движение на ден, с продължаващо обучение.
Хранене
Тази едра порода кучета, освен че има огромен апетит, трябва да се храни с по-различен баланс от хранителни вещества от този на по-дребните породи и, освен всичко останало, той трябва да включва и витамини и минерали. Стомашните проблеми са нещо често срещано при Грейхаундите. Стомахът им например често се подува. Можете да сведете този риск до минимум с по-чести хранения на по-малки порции.
Козина
Късокосместият ваймаранер е една от най-лесните породи за поддръжка, като се изисква малко обгрижване. Дори когато премине през най-големите локви, мръсотията пак ще падне дотолкова лесно, че козината пак да бъде чиста и лъскава. По-необичайната дългокосместа разновидност, с козина, чиято дължина е 2,5-5 см и с гъсто окосмяване обаче изисква повече внимание. Те се разчесват и разресват редовно. Ушите трябва да се проверяват редовно за възпаления.
Най-подходящите за деца породи кучета
Въпреки че много кучета традиционно се смятат за добри с децата, всички кучета и деца трябва да бъдат научени да се разбират и да се уважават и да бъдат заедно в безопасност. Въпреки това кучетата и малките деца никога не трябва да остават сами заедно, а възрастните трябва да надзирават всички взаимодействия между тях.